szpak80 szpak80
434
BLOG

Nie wiedziałem, że "chłopi z PSL" chcieli tak zmienić prawo prasowe...

szpak80 szpak80 Polityka Obserwuj notkę 0

Nie pomyślałbym nawet, że ich to w ogóle interesowało.

W 2012 r. PSL zgłosiło projekt zmiany ustawy o prawie prasowym. Reprezentantem wnioskodawców został Jarosław Górczyński.
"Do reprezentowania wnioskodawców w pracach nad projektem ustawy upoważniamy pana posła Jarosława Górczyńskiego. Warszawa, 23 maja 2012 r."
Jarosław Górczyński w 2011 r. do sejmu dostał się jako bezpartyjny z listy PSL (świętokrzyskie, 4814 głosów). A do PSL wstąpił 21 kwietnia 2012 r. W 2014 r. został prezydentem Ostrowca Świętokrzyskiego i jego mandat poselski wygasł.

Retoryka dekomunizacyjna Górczyńskiego w imieniu wnioskodawców, w odniesieniu do "procedowania" projektu senackiego:

"(...) Odnosząc się do senackiego projektu, podkreślamy, że Polskie Stronnictwo Ludowe nie rezygnuje z własnego projektu noweli Prawa prasowego, która została złożona w Sejmie. Projekt PSL depenalizuje i dekomunizuje przepisy Prawa prasowego. W obecnym stanie prawnym postanowienia Prawa prasowego znacząco odbiegają od uwarunkowań społeczno-gospodarczych i cechują się dużym archaizmem. Wymienić tu należy chociażby regulacje odnoszące się do socjalistycznego systemu prawnego. Nadal funkcjonują takie zapisy, jak Konstytucja Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej czy Rada Prasowa. Nasz projekt przewiduje pozostawienie sprostowań i likwidację odpowiedzi jako formy reakcji na publikację, co zostało uzgodnione m.in. z ministerstwem kultury. Projekt PSL uwzględnia też orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który w lipcu 2011 r. uznał, że nie można karać dziennikarza za publikację wywiadu bez autoryzacji. Projekt pozostawia obowiązek autoryzacji, a za jego niedopełnienie byłaby odpowiedzialność cywilna, a nie karna. Potrzeba zmian w Prawie prasowym jest konieczna. Same przepisy o sprostowaniu były źle napisane oraz krytykowane od lat, m.in. przez prasę, ale nie tylko.(...)" (24-07-2012)
http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/wypowiedz.xsp?posiedzenie=19&dzien=1&wyp=126&type=A&symbol=WYPOWIEDZ_POSLA&id=112

Projekt zmiany ustawy (druk 459) liczy sobie 43 strony, szczególnie rzuca się w oczy projekt zmiany art. 25:

"(...) 19) w art. 25:
a) ust. 2 otrzymuje brzmienie:
„2. Redaktorem naczelnym dziennika lub czasopisma może być osoba, która ma pełną zdolność do czynności prawnych i nie jest pozbawiona praw publicznych.”,
(...)"

Dotychczasowe brzmienie:

"ustawa z dnia 30 maja 1989
o zmianie ustawy - Prawo prasowe
3) art.20-25 otrzymują brzmienie:
(...)
Art. 25.1 Redakcją kieruje redaktor naczelny
2. Redaktorem naczelnym dziennika lub czasopisma może być osoba, która ma pełną zdolność do czynności prawnych, posiada obywatelstwo polskie i nie jest pozbawiona praw publicznych.
3. (...) Organ rejestracyjny w uzgodnieniu z MSZ może zwolnić redaktora naczelnego od wymogu posiadania obywatelstwa polskiego."


Jako uzasadnienie dla zmiany PSLowski wnioskodawca przywołuje prawo Unii Europejskiej, co zostało uwidocznione również w opinii sygnowanej przez Szefa Kancelarii Sejmu - Lecha Czaplę (z tych Czapli i tego od kursu ZOMO po czerwcu '76):

"(...)
III. Analiza przepisów projektu pod kątem ustalonego stanu prawa Unii Europejskiej
III.1. Przepis art. 45 TfUE reguluje swobodny przepływ pracowników wewnątrz Unii. Swoboda ta obejmuje zniesienie wszelkiej dyskryminacji ze względu na przynależność państwową między pracownikami państw członkowskich w zakresie zatrudnienia, wynagrodzenia i innych warunków pracy.
Propozycję zniesienia wymogu posiadania obywatelstwa polskiego przez osoby zajmujące stanowisko redaktora naczelnego dziennika lub czasopisma (art. 1 pkt 19 projektu, w zakresie, w którym zmienia art. 25 ust. 2 ustawy – Prawo prasowe) należy ocenić jako zgodną z art. 45 TfUE."

Nie wiem czy jest drugi taki kraj, w którym posłowie postulują zniesienie obowiązku posiadania obywatelstwa danego państwa przez redaktora naczelnego gazety lub czasopisma. W art. 45 nieszczęsnego traktatu znajdujemy nawet taki fragment: "3. Z zastrzeżeniem ograniczeń uzasadnionych względami porządku publicznego, bezpieczeństwa publicznego i zdrowia publicznego". Porządek publiczny i bezpieczeństwo publiczne...
W Niemczech nie może pojawić się na rynku gazeta (lub czasopismo) z obcym kapitałem, bo organizowana jest zaraz, mniej lub bardziej odgórnie, odpowiednia odprawa dla śmiałków. BND czuwa. Argumentem/dowodem na to, że redakcje to wywiadownie i agencje wpływu, poza historycznymi, jest m.in. fakt, że w Niemczech nie ma prawa zaistnieć obcy wydawca, nie mówiąc już o redaktorze naczelnym. W psychologii występuje chyba takie pojęcie jak projekcja - kiedy to swoje własne zachowania, działania przypisuje się, przenosi się na innych - jak czynią to w tej sprawie Niemcy, dekonspirując się tym samym.

Projekt PSL doczekał się dotychczas jednego czytania (2012). Czyżby zainterweniowały czynniki miarodajne i projekt utknął?

Nie wiedziałem, że "chłopi z PSL" chcieli tak zmienić prawo prasowe...
Druk 459

W posiedzeniu "Komisji Kultury i Środków Przekazu" spoza składu komisji udział wzięli:
"Piotr Żuchowski sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz ze współpracownikami, Wiesław Podkański prezes Izby Wydawców Prasy wraz ze współpracownikami, Wojciech Reszczyński członek Zarządu Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich wraz ze współpracownikami, Marek Kuliński przewodniczący Zarządu Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej, Paweł Gruszecki pełnomocnik Związku Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska."

Nikt nie podnosił kwestii likwidacji zapisu o konieczności posiadania polskiego obywatelstwa przez redaktora naczelnego. Wśród wymienionych jest m.in. osoba zgłoszona jako ekspert do komisji sejmowej w sprawie afery hazardowej - Gruszecki (okazało się, że pracował wcześniej dla totalizatora sportowego). 
Zbystrzałem w jednym momencie:

Prezes Izby Wydawców Prasy, Wiesław Podkański ("przez kilka lat byłem prezesem organizacji, która nazywała się Kongres Mediów Polskich"):
"(...) Wyrażam także ubolewanie, gdyż od wielu miesięcy prosiłem pana prezesa SDP, żebyśmy podyskutowali na temat wspólnego stanowiska. Siedzimy piętro wyżej, piętro niżej w tym samym budynku. Jesteśmy trochę zaskoczeni, że teraz państwo prezentujecie stanowisko, które w wielu punktach jest rozbieżne ze stanowiskiem IWP. Tylko wyrażam swoje ubolewanie, ale oczywiście podtrzymuję gotowość dyskusji w podkomisji."
http://orka.sejm.gov.pl/Zapisy7.nsf/wgskrnr/KSP-123

Śpieszno do uchwalenia "projektu o zmianie ustawy prawo prasowe autorstwa PSL"?

Wiesław Podkański Honorowym Prezesem Axel Springer Polska ...(2005)
Wiesław Podkański jest założycielem jednego z największych polskich wydawnictw prasowych Axel Springer Polska (obecnie Ringier Axel Springer Polska).
https://media2.pl/media/4806-Wieslaw-Podkanski-Honorowym-Prezesem-Axel-Springer-Polska.html

szpak80
O mnie szpak80

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka