szpak80 szpak80
184
BLOG

Już w niedzielę pogrzeb ppłk. Zygmunta Szendzielarza - "Łupaszki"

szpak80 szpak80 Społeczeństwo Obserwuj notkę 6

W najbliższą niedzielę - 24 kwietnia - odbędzie się uroczysty pogrzeb zamordowanego przez komunistów podpułkownika Zygmunta Szendzielarza - "Łupaszki",  którego szczątki zostały niedawno odnalezione, wbrew zamierzeniom oprawców i ich współczesnych, nie tylko mentalnych, spadkobierców.

Pogrzeb odbędzie się z pełnym ceremoniałem wojskowym. Uroczystości pogrzebowe dowódcy V Brygady Wieńskiej Armii Krajowej rozpoczną się żałobną Mszą świętą w kościele (1790-1793) pod wezwaniem świętego Karola Boromeusza przy ul. Powązkowskiej 14, odprawioną pod przewodnictwem Biskupa Polowego Józefa Guzdka. Po Mszy świętej, która rozpocznie się o godz. 15.00,  wyruszy na Powązki Wojskowe kondukt pogrzebowy poprzedzony pododdziałem konnym w barwach 4 Pułku Ułanów Zaniemeńskich. Już w niedzielę pogrzeb ppłk. Zygmunta Szyndzielarza - "Łupaszki"

Już w niedzielę pogrzeb ppłk. Zygmunta Szyndzielarza - "Łupaszki"

 

Po 65 latach, wyklęty z nakazu sowieckich okupantów, zamordowany przez zdrajców narodu, major Zygmunt Szendzielarz “Łupaszka”, spocznie w poświęconej ziemi na wojskowym cmentarzu powązkowskim w Warszawie.
Bohater niezłomny w walce z komunistycznym złem, broniący honoru i wolności Rzeczpospolitej zostanie odprowadzony na wieczny spoczynek.
Jego szczątki, zgodnie z wojskowym ceremoniałem, w uroczystym kondukcie, w obecności najwyższych władz Rzeczpospolitej, zostaną przewiezione na lawecie ulicami Warszawy.
 Niech ta ostatnia droga będzie wspólnym hołdem Polaków złożonym ich bohaterskiemu obrońcy.
 Bądźmy tam, wtedy, razem.

Halina Morawska
 siostrzenica
 mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki"

***

Już w niedzielę pogrzeb ppłk. Zygmunta Szyndzielarza - "Łupaszki"


W 1984 r. z inicjatywy proboszcza i rektora księdza Stefana Niedzielaka na zewnętrznej ścianie kościoła, powstało miejsce pamięci z krzyżem z napisem: Poległym na Wschodzie. "Przy kościele zaczęli się skupiać członkowie rodzin ofiar zbrodni katyńskiej, a ścianę koło krzyża pokryto ok. 1000 tabliczek epitafijnych poświęconych Polakom zamordowanym lub zaginionym na terenie Związku Radzieckiego. Na pomniku znajduje się napis:
 
Nie wolno nam zmarnować tych śmierci
Od 1939 r. Tibi Polonia...
Obrońcom Kresów RP
Bohaterom KOP-u
Niewinnym ofiarom Katynia · Łagrów · Zsyłek

W 1990 roku pod krzyżem wmurowano relikwiarz z czaszką jednego z polskich oficerów zamordowanych w Katyniu odnalezioną w Instytucie Medycyny Sądowej i Kryminalistyki w Zagrzebiu. Czaszkę tę wywiózł w 1943 z Katynia jeden z członków Międzynarodowej Komisji Lekarskiej (MKL), prof. Eduard Miloslavić."

W Sanktuarium umieszczono tablice pamiątkowe poświęcone dowódcom Armii Krajowej. W kościele znajduje się replika obrazu Matki Bożej Kozielskiej.

"Członkowie rodzin ofiar zbrodni katyńskiej skupieni wokół kościoła pw. św. Karola Boromeusza na Powązkach i Sanktuarium "Poległym i Pomordowanym na Wschodzie” utworzyli w 1988 roku Stowarzyszenie Warszawska Rodzina Katyńska, którego siedziba mieściła się w domu parafialnym. Początkowo działało ono pod opieką ks. Stefana Niedzielaka, zamordowanego przez tzw. "nieznanych sprawców" w nocy z 19 na 20 stycznia 1989 roku, a następnie pod opieką ks. Zdzisława Króla, który zginął w katastrofie polskiego samolotu Tu-154M w Smoleńsku".

szpak80
O mnie szpak80

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo