szpak80 szpak80
387
BLOG

"Kawaleria polska najlepszą!" Thank you Mr. Newman! (kwiecień 1939)

szpak80 szpak80 Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 1

"Kawaleria polska najlepszą!" Thank you Mr. Newman (kwiecień 1939)

2 tygodnie po brytyjskich "gwarancjach", kwiecień 1939 r.

Kawaleria polska najlepsza na świecie.
Opinia angielskiego pisarza wojskowego
LONDYN, (ATE). Znany pisarz wojskowy Bernard Newman, który kilka lat temu przejechał przez Polskę na rowerze i wydał książkę p. t .: „Rowerem przez Polskę", zamieścił w „Daily Telegraph" artykuł, poświęcony armii polskiej. W artykule tym autor omawia szczegółowo znakomity materiał ludzki i organizację poszczególnych rodzajów broni, przy czym podkreśla z naciskiem, że kawaleria polska jest najlepszą na świecie.
Następnie Newman poświęca obszerne uwagi mechanizacji i motoryzacji armii polskiej oraz lotnictwu i przemysłowi wojennemu. Wreszcie Newman omawia uniezależnienie się Polski od dostaw zagranicznych i samowystarczalność kraju zarówno pod względem wyżywienia, jak i przemysłu wojennego.[pozwoliłem sobie podkreślić inny fragment niż redakcja]

 

Cheeky bastards!

za podręcznym biogramem:

Bernard Charles Newman (1897-1968) autor przeszło 100 książek, historyk, uważany był za autorytet w sprawach szpiegostwa, z literatury faktu pisał także książki podróżnicze (w staropolskim szpiegowskim to się chyba nazywa pokrywka?) i polityczne.

Podczas I wojny światowej służył w okopach ale ze względu na znajomość języka francuskiego wysyłano go pod przykryciem do Paryża, w towarzystwie francuskiej agentki miał kontolować czy w miejsce small talk alianccy żołnierze nie przeszli na loose talk, opowiadając o ruchach wojsk. Taki miał być początek jego zainteresowanie szpiegostwem. Wojnę zakończył w stopniu sierżanta sztabowego, ale podczas jednego z wykładów przedstawiono go jako kapitana (ups?). Po wojnie pracował jako urzędnik. Zaczął pisać i wykładać i zakochał się w podróżach, między wojnami odwiedził przeszło 60 krajów, wiele z nich na rowerze. Od 1928 do 1940 dał 2000 wykładów w całej Europie, Spotykając nawet Adolfa Hitlera. Wybuch II wojny światowej zastał go we Francji, był świadkiem niemieckiej inwazji. Przez następne pięć lat pracował w Ministerstwie PropInformacji, dawał wykłady pracownikom i pisał patriotyczne nowele m.in. Śmierć Piątej Kolumnie. W 1942 w Kanadzie i USA z wykładami, w tym drugim kraju spotkał Roosevelta, dał wykład senatorom i innym, był goszczony przez krajowe i lokalne rozgłośnie radiowe. Wrócił do królestwa pod koniec 1942, występując w kraju z wykładami o USA. Uważano go za autorytet od szpiegostwa napisał Epics of Espionage i nowelkę Spy. Inna - Spy Catchers, uważana była za jedną z najlepszych w historii książek na temat kontrwywiadu.
Jego książka science fiction pt. "The Blue Ants: The First Authentic Account of the Russian-Chinese War of 1970", opowiadała o wojnie atomowej pomiędzy Chinami i Rosją (wyd.1962).

Pojawiły się podejrzenia, że sam jest szpiegiem (głównie jakoby dlatego, że pisał w 1 osobie), stanowczo zaprzeczył oskarżeniom (w podobnym tonie):
"Nie jestem szpiegiem, nigdy nie byłem szpiegiem i nie przypuszczam, żebym kiedykolwiek nim został. Nigdy nie spotkałem Króla, Cesarza, Ludendorffa, Hindenberga czy Lloyda George. Nie zostałem odznaczony DSO [Order za Wybitną Służbę] ani nie byłem nawet pół cala za niemieckimi liniami podczas wojny. Staram się wynaleźć nowy rodzaj thrillera. Wierzę, że mi się udało. Zgadzam się, że jest sporo osób, które mogą w to uwierzyć, ale ja ufam, że inteligentny czytelnik odbierze książkę dokładnie tak jak dobrą detektywistyczną opowieść"

Podejrzenia odnośnie szpiegostwa nawiązywały również do jego licznych podróży w okresie pomiędzy wojnami.

Odznaczenia - wymienia się tylko francuską Legię Honorową.

Charakterystyczne wybrane pozycje (głównie Polska i okolice):

Spy (1935, 12 wydań do 1938 r., zakazana w Niemczech, wykorzystywana jako podręcznik (textbook) w ZSRS)
Pedalling Poland (1935, Herbert Jenkins) - wspomniana w artykule - "Rowerem przez Polskę"
The Blue Danube: Black Forest to Black Sea (1935)
Danger Spots of Europe (1938)
Ride to Russia (1938)
Baltic Roundabout (1939)
Secrets of German Espionage (1940)
The Story of Poland (1940, Hutchinson)
Death to the Fifth Column (1941)
The New Europe (1942, MacMillan)
The People of Poland (1944)
Balkan Background (1945)
The Face of Poland (1945)
Russia's Neighbour, the New Poland (1946, Victor Gollancz)
Portrait of Poland (1959)

 

szpak80
O mnie szpak80

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura