szpak80 szpak80
2658
BLOG

Wbrew propagandzie. Dokonania rządu Jana Olszewskiego.

szpak80 szpak80 Polityka Obserwuj notkę 32

 
23 grudnia 1991 roku Sejm zatwierdził skład rządu Jana Olszewskiego. Jan Olszewski był pierwszym premierem, który przygotował raport o stanie państwa, aby później umożliwić rozliczenie działań jego rządu.

- w latach 1989 - 91 spadek produkcji o 34%,
- w roku 1991 inflacja 70% i rosnące bezrobocie ( 1 600 000 ),
- szybko rosnący deficyt budżetowy.
 
Raport przygotowany przez MSW ujawnia zagrożenia bezpieczeństwa państwa:
- rozwój struktur mafijno - agenturalnych stwarzający zagrożenia dla gospodarki i bezpieczeństwa obywateli,
- infiltracja przez obce służby specjalne i obecność wojsk rosyjskich na terytorium kraju.
 
Działania podjęte przez rząd Jana Olszewskiego:
- przygotowanie, już w połowie lutego, programu społeczno - gospodarczego, a na jego podstawie, do końca marca, projektu budżetu państwa na 1992 rok;
- odejście od planu Balcerowicza, a skoncentrowanie się na powstrzymaniu recesji, ograniczaniu bezrobocia i tworzeniu nowych miejsc pracy;
- dewaluacja złotówki wobec dolara (dla wzrostu koniunktury).
 Decyzje te zaowocowały tym, że po raz pierwszy po 1989 roku zahamowano spadek produkcji, a do marca 1992 roku nastąpił jej wzrost.

Promocja polskiego eksportu, przy ograniczeniu importu konsumpcyjnego, przyniosła wzrost rezerw dewizowych i nadwyżkę handlową 1,3 miliarda USD. Był to jedyny okres w minionym dziesięcioleciu, kiedy osiągnięto dodatni bilans handlu zagranicznego.

Uzyskano mniejszy niż przewidywano deficyt budżetowy - 13,5 biliona w ciągu 5 miesięcy, przy założeniu całorocznego deficytu na 65 bilionów.

Rząd Jana Olszewskiego zahamował patologiczną prywatyzację (polecił wstrzymać wykonanie wszystkich rozpoczętych i opracowanych w Ministerstwie Przekształceń Własnościowych transakcji prywatyzacyjnych) i przygotował nowe projekty reprywatyzacji i powszechnego uwłaszczenia obywateli, a także utworzenia instytucji Skarbu Państwa i powołania Prokuratorii Generalnej jako urzędu strzegącego rzetelności prywatyzacji majątku państwowego.
 
Udaremniono likwidację Stoczni Szczecińskiej, która należy teraz do czołowych na świecie. (należała - przypis mój).
W Ministerstwie Przemysłu i Handlu przygotowano nowy zarys polityki przemysłowej.
Wprowadzono koncesje na import paliw, co uniemożliwiło ich przemyt szacowany na około 1 miliard USD i uchroniło polski przemysł przetwórstwa paliwowego od kryzysu. Produkcja polskich rafinerii wzrosła o 43% w ciągu pierwszych miesięcy 1992 roku, a zakłady, które miały straty zaczęły wykazywać dochody i płacić podatki.
Powołano Główny Inspektorat Celny (superpolicja uszczelniająca granice).
Opracowano projekt banderolowania papierosów i alkoholu. Późniejsze kilkunastomiesięczne opóźnienie jego wprowadzenia spowodowało olbrzymie straty budżetu państwa.
Opracowano po raz pierwszy od 1989 roku, zasady polityki rolnej. Wprowadzono ceny gwarantowane, fundusz oddłużenia rolników, ochronę przed dotowaną żywnością z zagranicy oraz dopłaty do paliwa rolniczego, cofnięte przez następny rząd.
Odrzucono koncepcję rosyjskiego monopolu na dostawy gazu ziemnego, uzależniającego nas od Rosji, i przygotowano projekty umowy na gazociąg północny z Norwegii, przez Danię, do Polski.

Wprowadzono po raz pierwszy cywilne kierownictwo MON, rozpoczęto desowietyzację armii, usuwanie skompromitowanych generałów, m.in. szefa Wojskowych Służb Informacyjnych gen. Wawrzyniaka.
 
Nastąpiło przeorientowanie polityki zagranicznej i określenie podstawowych warunków bezpieczeństwa Polski.
Podjęto negocjacje w sprawie wejścia Polski do NATO
Ustalono zasady współpracy z Białorusią i Ukrainą

Rząd Jana Olszewskiego w obronie polskiej racji stanu, przy podpisywaniu traktatu polsko-rosyjskiego, zmusił Lecha Wałęsę i stronę rosyjską do rezygnacji z zapisu o zgodzie na tworzenie spółek polsko-rosyjskich na terenie byłych baz wojsk. Zapis taki byłby wyjątkowo szkodliwy ze względów bezpieczeństwa. Było to jednym z powodów odwołania Jana Olszewskiego i jego rządu.
 
Rząd Jana Olszewskiego przygotował szereg projektów reformujących organizację państwa:
reformę administracji publicznej, centralnej i terenowej (ograniczenia zatrudnienia, podniesienie wymagań i płac);
założenia ustawy o służbie publicznej, oddzielającej stanowiska polityczne od administracyjnych;
projekt przebudowy Urzędu Rady Ministrów i administracji centralnej;
przygotował reformę systemu bankowego, która miała wejść w życie już 1 lipca 1992 roku (zakładała zmiany organizacyjne i personalne);
zapoczątkował reformę oświaty (m.in. zmiany w programach nauczania).

 

szpak80
O mnie szpak80

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka