szpak80 szpak80
1054
BLOG

Dożynki 2011. Język propagandy partyjnej na Jasnej Górze.

szpak80 szpak80 Polityka Obserwuj notkę 2

Standardy w 2011 roku:

Bronisław Komorowski, kampania wyborcza 2011, Dożynki, Jasna Góra:

W swoim przemówieniu prezydent zauważył, że rzadko zdarza się taki rok, w którym pogoda w pełni sprzyja polskim rolnikom. Często muszą się zmagać z suszą lub zbyt obfitymi opadami. Mimo tych przeciwności każdego roku polskie rolnictwo osiąga dobre wyniki - powiedział prezydent.

- To nie zmieni nigdy faktu, że wielu rolników przeżywa szczególnie trudne chwile, jeśli chodzi o wartość uzyskiwanych plonów - zaznaczył.

Dodał też, że z roku na rok na wsi widać coraz większy postęp modernizacyjny, dzięki któremu polskie rolnictwo skutecznie konkuruje w wielu dziedzinach z rolnikami z innych krajów europejskich.
- Trzeba więc z wdzięcznością podkreślić, że polskie rolnictwo, że polscy rolnicy mają swój liczący się udział w stosunkowo łagodnym przejściu naszego kraju przez europejski kryzys gospodarczy - powiedział prezydent.

- Pamiętamy, że do niedawna byliśmy jedyną zieloną wyspą na mapie Europy, wyspą rozwoju gospodarczego, otoczoną przez zagrożenie kryzysowe. Była to zielona wyspa, tak zielona, jak zielona jest polska wieś i polskie rolnictwo – powiedział Bronisław Komorowski.

Przypomniał, że w ubiegłym roku polski sektor rolno-spożywczy osiągnął w handlu zagranicznym nadwyżkę na poziomie 2,8 mld euro.

- To jest miara wysiłku polskiej wsi, to jest miara trudu polskiego. Mamy więc za co złożyć Jasnogórskiej Pani podziękowania. Mamy co przedstawiać jako nasze wspólne troski. Mamy za co dziękować sobie nawzajem. Ma za co dziękować polskim rolnikom cała Polska - zakończył. (PAP, inf. własna)

Standardy w 2007 roku:

Lech Kaczyński na Jasnej Górze z okazji Dożynek, dzień przed ogłoszeniem terminu wyborów parlamentarnych, w roku sukcesów gospodarczych, obniżenia podatków, zmniejszenia biurokracji, obniżenia deficytu, wzrostu PKB 6,7% :

Gromadzimy się tutaj, jak co roku, w miejscu świętym, w Częstochowie. W miejscu, którym Jan Paweł II powiedział w roku 1979: „Tu zawsze byliśmy wolni”. W miejscu, gdzie 352 lata temu blisko naród polski obudził się jakby ze snu i stanął do bohaterskiej, zwycięskiej walki ze szwedzkim, rosyjskim, kozackim potopem naraz i oswobodził ojczyznę. W miejscu, gdzie w roku 1946, w warunkach komunistycznego potopu, polski episkopat poświęcił naród Niepokalanemu Sercu Maryi i gdzie 10 lat później odbyły się słynne Śluby Jasnogórskie – śluby, którym przewodził Kardynał i Prymas Tysiąclecia Stefan Wyszyński. To miejsce wielkie i święte, i całkiem odpowiednie dla tej corocznej uroczystości, bowiem chleb produkowany od wieków przez polskich rolników jest dla nas wszystkich podstawą egzystencji.

Przez wiele, wiele wieków Polska słynęła jako kraj rolniczy. Tak było za czasów naszej największej potęgi, tak było i w innych czasach. I o tym nie powinniśmy zapominać. Nie powinniśmy zapominać o tym, że jeżeli nawet dzisiaj większość naszego społeczeństwa nie mieszka na wsi, to zdecydowana większość ze wsi się wywodzi – nie w pierwszym, to w drugim czy trzecim pokoleniu, że jesteśmy narodem w pierwszym rzędzie chłopskim. I polskim rolnikom, polskim chłopom za ich trud, trud coroczny, trud żniw, ale także trud siania należy się wielkie podziękowanie. Chciałbym w imieniu Rzeczypospolitej, którą reprezentuję, w imieniu całego narodu serdecznie Wam tutaj wszystkim zgromadzonym, ale także tym, których tu nie ma, wszystkim polskim rolnikom najserdeczniej za Wasza pracę podziękować. Szczęść Boże”.

***

http://www.prezydent.pl/aktualnosci/wizyty-krajowe/art,113,rolnicy-maja-udzial-w-lagodnym-przejsciu-przez-kryzys.html

http://www.prezydent.pl/archiwalne-aktualnosci/rok-2007/art,652,prezydent-rp-wzial-udzial-w-jasnogorskich-dozynkach.html

szpak80
O mnie szpak80

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka